"Kurban telâşı" denilen tatlı bir heyecan

“Kurban telâşı” denilen tatlı bir heyecanı; kurban etinin ihtiyaç sahibine usulca ve usulünce “ikram edildiği” kendine ait bir nezaketi barındıran; büyükleri, güzelce giyinip yapılan ziyaretle “el öperek”, küçükleri ise yaşına göre şekerle veya bir harçlıkla “sevindiren” kendine has adetleri olan; gönüllerin kaynaştığı, herkesin beklediği, herkesin anıları olan, yardım ve yakınlaşma üzerine inşa edilmiş çok özel bir zaman dilimine, Kurban Bayramı’na ulaşmış bulunuyoruz.

"Kurban telâşı" denilen tatlı bir heyecan
15 Haziran 2024 - 17:52
Teknolojik gelişmenin verdiği “mesajlaşma”, “görüntülü arama” gibi bazı imkânların Kurban Bayramlarının ruhuna zarar verdiği düşünülse de diğer yandan büyük kurban organizasyonlarıyla dünyanın bir diğer ucundaki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilen yardımlar, bu bayramın etkisine farklı bir boyut katmakta, onu daha küresel bir noktaya taşımaktadır. Kurban Bayramı artık sadece ihtiyaç sahibi komşunun değil, dünyanın en büyük mahrumiyetlerinin yaşandığı bölgelerde de bir umut kaynağıdır.

Kurban Bayramı’nın ihraç ettiği umut, sadece kurban eti veriliyor diye değil, dünyada hala merhametin olduğunu, Müslüman kalplerin hala birbiri için attığını, hala birlikte bir şeyler yapabildiğini gösterdiği için vardır. Eğer bugün Filistin başta olmak üzere, dünyanın pek çok yerinde eziyet çeken mazlumlara umut olunabilecekse, Kurban Bayramı’nın ve inancımızın tüm talimatlarının rehberliğiyle olacaktır.

Bizler de, tıpkı gündelik hayatımızın her anında olduğu gibi, böyle büyük bir işlevi olan Kurban Bayramı günlerinin de güzelliğine, manevi havasına, insanımızın huzuruna, can ve mal güvenliğine gölge düşmesine mâni olmaktır. Bu amaçla tüm kolluk birimlerimiz, bayram süresince yüksek bir teyakkuz ve sorumluluk bilinciyle görevlerinin başında olacaktır.

Kurban Bayramı’nda, sevdiklerimize yakınlaşmak için çıktığımız yolculuklarda lütfen dikkatli olalım; onlarla yakınlaşabilmek için acele etmeyelim ki “hayırlısıyla kavuşmak nasip olsun”.

Bu vesileyle, Aziz Milletimizin ve tüm İslâm Alemi’nin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, tüm vatandaşlarımıza sağlıklı, huzurlu nice bayramlar diliyor, geçen bayramlarda aramızda olup bu bayrama kavuşamayan tüm sevdiklerimizi, yakınlarımızı ve şehitlerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum