TROYA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ'NDE 57. ALAY SENFONİSİYLE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE SAYGI DURUŞU

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında 21 Eylül akşamı Kilitbahir Kalesi’nin muhteşem atmosferinde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) tarafından 57. Alay Senfonisi seslendirilecek.

TROYA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ'NDE 57. ALAY SENFONİSİYLE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE SAYGI DURUŞU
18 Eylül 2022 - 17:06
Troya Kültür Yolu Festivali kapsamında Kilitbahir Kalesi’nin surlarının önüne kurulacak sahnede klasik müziğinin önde gelen sanatçıları ve senfoni orkestraları, 21 Eylül akşamı saat 21:00’de Çanakkalelilere ücretsiz bir müzik ziyafeti sunacak.

Konserde, Çanakkale Savaşı'nda unutulmaz kahramanlıklar göstermiş ve tamamına yakını hayatını kaybetmiş olan 57. Alay anısına, değerli besteci Can Atilla’nın tüm bu savaşı, zaferi ve 57. Alay’ın şanlı direnişini büyük bir incelik ve duygu yoğunluğu ile işlediği senfonisi seslendirilecek. Soprano Hülya Kazan ve çellist Serdar Resul'e Türkiye’nin önde gelen şeflerinden Burak Tüzün yönetimindeki İDSO eşlik edecek.

Çanakkale Muharebeleri temalı ilk klasik senfoni olma özelliğini de taşıyan eser, dört bölümden oluşuyor.

57. Alay Komutanı Hüseyin Avni Bey’in duygularının, çelişkilerinin, ailesine duyduğu özlemin ve komutanlık kararlılığının vurgulandığı ilk bölümde savaşın karanlık görkemi betimleniyor.

Türk ve Anzak askerlerinin sevgililerine ve ailelerine yazdığı mektuplar senfoninin ikinci lirik bölümünde işleniyor.

Üçüncü bölümde, Atatürk’ün Anzak annelerine söylediği ve bugün bütün dünyada Çanakkale Muharebeleri söz konusu olduğunda hemen hatırlanan o eşsiz cümleler soprano ve orkestra eşliğinde seslendiriliyor.

“Bu memleketin topraklarında kanlarını döken kahramanlar! Burada, dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.”

Dördüncü ve son bölümde ise Anzakların ünlü şairi John Le Gay Brereton’un, bugün Anzak askerlerinin mezar taşlarında yer alan, ünlü Çanakkale Savaşı şiiri, yine solo soprano ve orkestrayla birlikte seslendiriliyor.

Festival programı ve etkinliklerle ilgili ayrıntılı bilgilere https://troya.kulturyolufestivalleri.com/ adresinden ulaşılabiliyor.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum