KANSER CERRAHİSİNDE BİR İLK! SENTINEL LENF NODU ÖRNEKLEMESİ İŞLEMİ YAPILDI

Hastanemiz jinekolojik Onkoloji polikliniğine yönlendirilen 54 yaşındaki diyabet şikayeti ve vajinal kanaması bulunan hastamızda yapılan tetkikler ve alınan biyopsi sonucunda endometrium kanseri saptandı.

KANSER CERRAHİSİNDE BİR İLK! SENTINEL LENF NODU ÖRNEKLEMESİ İŞLEMİ YAPILDI
02 Şubat 2023 - 16:25
Ameliyat hazırlıkları hemen tamamlanan hastamıza Jinekolojik Onkoloji Uzmanımız Dr. H. Merve Baktıroğlu tarafından kapalı rahim evreleme ameliyatı planlandı.
Konu ile ilgili bilgilendirme yapan Uzmanımız Dr. H. Merve Baktıroğlu "Bu şekilde olan Hastalarımızın %90’ında tercih ettiğimiz gibi laparoskopik rahim evreleme ameliyatı planladık. 
Hastamıza rahim kanserinde altın standart olarak uygulanan ancak Çanakkale ilimizde ilk olarak uygulanan sentinel( öncü) lenf nodu örneklemesi işlemi yapıldı. Sentinel(öncü) lenf nodu demek ; kanserin ilk gittiği lenf bezinin boya ve kızılötesi görüntüleme sistemi ile belirlenip sadece bu öncü lenf bezinin çıkarılması işlemidir; böylece hastalarda tüm lenf bezlerinin çıkarılmasına gerek kalmıyor ve hasta lenf bezlerinin alınmasının neden olduğu komplikasyonlarından korunmuş oluyor ve ameliyat süresi kısalıyor. Hastamız ameliyat sonrası ertesi gün sıkıntısız bir şekilde taburcu edildi." dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum