Üniversite ve Sanayi İşbirliğiyle AB Erasmus + Programından Proje Desteği

Dışişleri Bakanlığınca yürütülmekte olan Erasmus+ Programı faaliyeti kapsamında 2022 yılı Teklif Çağrısı 2.döneminde üniversite ve sanayi işbirliği süreçlerinde Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyeleri işbirliğinde hazırlanarak Türkiye Ulusal Ajansına sunulan 2022-2-TR01-KA210-VET-000091861 numaralı ve “Kaliteli Zeytin Üretimi İçin Üniversite-Sanayi İşbirliği” başlıklı proje teklifi uygunluk kriterlerini karşıladı. Dış değerlendiricilerce içerik değerlendirmesine tabi tutulan ve en yüksek puanı alması sonucunda seçim sürecine dâhil edilmiş olup proje azami azami hibe desteği ile kabul edilerek desteklenmeye değer görülmüştür.

Üniversite ve Sanayi İşbirliğiyle AB Erasmus + Programından Proje Desteği
02 Şubat 2023 - 16:22
Sanayi ve üniversite ilişkilerin sürdürülebilirliğini amaçlayan OLIVER projesi ekibinde, Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölge Müdürü Alper Altınok, Ezine Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker ve Prof. Dr. Yasemin Kavdır'ın yanı sıra Portekiz CoimbraPoliteknik Enstitüsünden araştırmacılar yer alıyor.
OLIVER projesi kapsamında başta aromatik olmak üzere yüksek kalite, hijyen standartlarını esas alan iyi tarım uygulamaları ve yenilikçi üretim yaklaşımları yardımıyla yerel üreticilerin geleneksel üretim yöntemlerinin dönüşümüne katkıda bulunulması hedefleniyor. Projenin ana hedef gruplarını küçük ve orta ölçekli genç zeytin üreticileri, gıda ve güvenlik politika yapıcıları ve devlet yetkilileri, ticari ölçekli zeytin üreticileri, endüstri uzmanları, danışmanlar ile ziraat mühendisliği ve gıda işleme bölümü öğrencileri oluşturuyor.
Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Alper Altınok, Sanayi Üniversite işbirliğinin önemine değindi.
Altınok, “Ezine’de Üniversite Sanayi iş birliği kapsamında Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat ve Eğitim Fakültelerinde ve hemen yanı başımızda olan iş birliği yaptığımız Ezine Meslek Yüksek Okulu ile birlikte yine bir projemiz Avrupa Birliği Başkanlığından Arasmus kapsamında kabul edildi. Kaliteli zeytin üretimi konusunda Sanayi Üniversite iş birliği ile oluşturulan bir proje. Bu projede gururlu mutlu olduğumuz bir yön 73 puanla birinci sırada kabul edilmesi. Avrupa Birliği kapsamında bizde diğer yurt dışındaki örnekleri gezerek İnşallah Çanakkale’deki üreticilerimizi de kalite zeytin üretimi hakkında bilgilendirme yapacağız. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra da farklı projeler ile Çanakkale’mize Ezine’mize Üniversite Sanayi iş birliğinin en ileri ve güzel noktada hem örnek teşkil edecek işler yapacağız.” dedi.
Ezine Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu ise proje kapsamında Osb işletmelerinin yanısıra öğrenciler ve üreticilere önemli bilgiler aktarılacağı vurgulandı.
Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, “Üniversitemizin yürütmekte olduğu kalite güvenceleri çalışmaları kapsamında Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte Üniversitemizin farklı birimlerindeki öğretim elemanlarının katkılarıyla Avrupa Birliği Erasmus Plus programı kapsamında 2022 yılı ‘Küçük Ölçekli Mesleki Eğitim Projesi’ kapsamında projemiz desteklendi. Projemize katkı sağlayan Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Sayın Alper Altınok’un yanısıra Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Evren Erginal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Şeker ve Prof. Dr. Yasemin Kavdır'ın ile birlikte ben Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu proje ekibinde yer alıyoruz. Projemiz kapsamında iyi tarım uygulamaları ve yenilikçi yöntemleri kullanarak hale hazırda üretilmekte olan zeytin ürününü daha iyi üretilmesi için gerekli çalışmaları yaparak ‘Mesleki Çiftçi Eğitimi’ gerçekleştireceğiz. Projemiz kapsamında farklı sektörlerden gruplar eğitime tabii tutulacak. Küçük ve orta ölçekli üreticilerin yanı sıra gıda ziraat mühendislikleri bölümü öğrenciler eğitime tabii tutulacaklar. Nihai kullanıcılarda ara kesit olan bazı üretici firmalar da OSB kapsamında eğitime tabii tutulacaklar. Yurt dışında 2 üniversite partnerlerimiz söz konusu. Uluslararası eğitim faaliyetlerimiz olacak. Projemizin süresi 12 ay ve Başkanımızın dediği gibi gerekli yüksek puanı alarak desteği almış durumdayız. Yöremize bölgemize Çanakkale ve Ezine’mize inşallah güzel hayırlara vesile bir proje olmasını diliyorum.” diye konuştu.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum